ResimAd ResimAd ResimAd ResimAd ResimAd
ResimAd ResimAd ResimAd ResimAd ResimAd
Marmara Adası
Marmara Adası, Balıkesir’in Marmara Denizi’ndeki  bir ilçesidir Marmara Adası´nı ve çevresindeki küçük adaları kapsıyor. Mermer kelimesinin orijini buradan geliyor. Ada mermeri ile ünlü. Marmara Adaları Marmara Denizi’nin güneybatısında ada Kapıdağ Yarımadası ile Şarköy arasında sığ bir deniz alanında yer alıyor. Marmara Denizi’ndeki adaların en büyüğü olan ve ismi mermer ve Marmor’dan gelen Marmara Adası yaklaşık 110 km²’lik bir alana sahip. Adanın en yüksek yeri, Radar Tepe olarak da bilinen İlyas Tepe’nin adeta denize kafa tutarcasına yükselişi, vahşi ve sarp görünümü yaşam dolu iklimi, suyu, denizi ve nihayet denizle kaynaşmış insanıyla, özel bir konum ve niteliğe sahip.
 
Yeşil ile mavinin kucaklaştığı kıyılar, tabii plajlarla kaplı. İlçeye ulaşım deniz yolu ile sağlanıyor. Marmara, sofralık zeytin üretiminde büyük gelişim sağlamış. Balıkçılık ise temel geçim kaynağı. 
İlçeye ada olması nedeniyle sadece deniz ulaşımı mevcut. Marmara Adası’ndan Tekirdağ, İstanbul ve Erdek’e gemi ve motorlarla ulaşım sağlanıyor. Her gün Marmara’dan Erdek’e gemi seferleri düzenleniyor. 
İstanbul’un gürültüsü ile içli dışlı olmuşsanız eğer, Marmara Adası’nın dinginliği ilk anlarda beyninizi uyuşturur... Güneş batarken, ufuk hattında önceleri bir karartı belirir. Bir süre sonra Asmalı Adası’nın çakarı göz kırpmaya baslar. Asmalı, Marmara Adası’nın adeta İstanbul yönündeki ileri karakoludur. Adanın arkasında ağ seren küçük motorlara, kayıklara rastlarsınız. Bazıları ağda, bazıları oltanın ucunda nasibini arayan Marmaralı balıkçılardır bunlar. Güneş batarken ya da doğarken çıkarlar denize... O sessizlik içinde fısıltıları bile duyarsınız.
Avşa Adası’na göre daha büyük, kumsalı daha az, yeşili ise daha bol olan Marmara Adası aynı zamanda daha sakin. Erdek’ten 22, İstanbul’dan 93 mil uzaklıktaki adaya İstanbul’dan gemi ve deniz otobüsü, Erdek ve Tekirdağ’dan motorla ulaşım sağlanıyor. Motel, pansiyon ve ihtiyaca cevap verebilecek lokantalar bulunuyor. Yakin zamana kadar Rumların oturduğu adada 36 kilise ve manastır var. Bunlardan bazıları iyice harap durumda ve sadece kalıntıları görülebiliyor. Adanın doğal yapısını oluşturan mermer ilkçağdan günümüze kadar önemli bir ihraç ürünü olmuş.