ResimAd ResimAd ResimAd ResimAd ResimAd
ResimAd ResimAd ResimAd ResimAd ResimAd
Marmara Adası Köyleri

Çınarlı Köyü

Köy, isminden de anlaşılacağı gibi yüzyıllara meydan okuyup günümüze kadar ayaktakalmayı başaran, tarihi eser niteliğindeki çınarlarıyla ünlü. Köyde balıkçılık oldukça ilerlemiş.
Çınarlı, merkeze bağlı dört köy arasında turizm sezonunu en canlı geçiren köylerden biri. Bir zamanlar pekmezi ve şarabıyla ünlü Çınarlı´da artık bu iki üründen söz edilmiyor. Şimdiki geçim kaynağı balıkçılık. Köyde otel ve motellerin yani sıra çok sayıda pansiyon bulabilirsiniz.

 
Gündoğdu Köyü

Marmara’nın merkezinden 5 km. uzaklıkta yer alan Çınarlı Köyü´nde pansiyonculuk 1985 yılında başlamış. Köyde pansiyonların yanı sıra restoranlar, benzin istasyonu ve postane bulunuyor. Geçmişte şaraphaneleri ve zeytinlikleriyle ünlü Gündoğdu´da artık ne şarapçılık kalmış, ne de mahzen... Ama yeşil doğa örtüsü diriliğini ve güzelliğini hâla koruyor.

 
Topağaç Köyü

Adanın tarımsal faaliyetler için en elverişli köyü olup, adanın sebze ihtiyacının önemli bir kısmını sağlıyor. Adanın güneydoğu sahilinde yer alan iki köyden biri olan Topağaç´ın bugünkü halkı Bulgaristan, Selanik ve Arnavutluk göçmenleri. Köy geniş bir ovaya kurulmuş ve verimli topraklara sahip. Topağaç, adanın sebze ambarı olarak anılıyor. Taze balık ve ev yemeği yemek isteyenler ya da mangal yapmak, kendi yemeğini kendi pişirmek isteyenler için de olanaklar mevcut. Yalnız ateş yakmak konusunda kontrollü davranmak ön koşul, çünkü her yer ağaçlarla kaplı.
 
Asmalı Köyü
 
Merkeze 15 km. uzaklıkta olan köy adanın sonİstanbul çıkış noktası olması nedeniyle yat turizmine oldukça elverişli. Turizmin yanında zeytincilik ve balıkçılık da oldukça gelişmiş. Eski ahşap Rum evlerinin hala kullanıldığı Asmalı Köyü’nün birazı Pomak, çoğu Karadenizli olan sakinleri geçimlerini çam toplayarak ve balıkçılık yaparak sağlıyorlar. Rumlardan kalan bu eski tahta evler tarihten birer sayfa gibi duvarlarına yapılan resimleri asırlardır koruyorlar. Yeşillikler içindeki görkemli evleri ve sakin yaşamıyla dikkat çeken Asmalı´nın sakinleri Sürmeneliler ve Bulgaristan göçmenleri. Köydeki bazı evler pansiyon olarak kiraya veriliyor. Ancak sayıları çok kısıtlı. Her zaman taze balık bulabileceğiniz restoranı, size adanın ev yemeklerini de tattırıyor.
 
Saraylar Köyü

Saraylar, başka bir deyişle mermerler kenti... M.M. 2-3. yüzyıllara inen en erken buluntular, mermer ocaklarının tarihini Roma devrine kadar götürüyor. Yani bu beldede 1800 yıldır mermer çıkarılıyor. Buradan çıkartılan mermerler dünyaca ünlü. Saraylar’da bir de açık hava müzesi bulunmakta. Köyün zengin mermer yataklarından çıkartılıp işlenen mermerlerin nakledilmesi için oldukça büyük bir limanı var. Mermer ocaklarının yer aldığı köyün güney yamaçları, uzaktan bakıldığında köstebek yuvasını andırıyor. Bu mermerlerin büyük bölümü ülke dışına ihraç ediliyor.